Laddar...

Vecka 43

  • tisdag
  • 22 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 22 okt 08:30

  • onsdag
  • 23 okt
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 23 okt 12:00

Gustav Frosteblad, Ulf Philipsson

12.30 sopplunch 30:–

  • onsdag
  • 23 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Kvällsmässa

onsdag 23 okt 18:00

Nicklas Fredlund, Robin Spurrier, barnkören Tonfiskarna

  • söndag
  • 27 okt
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 27 okt 11:00

Nittonde söndagen efter trefaldighet

Nicklas Fredlund, Robert Zelizi, kören Tonträffen

  • söndag
  • 27 okt
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 27 okt 11:00

Nittonde söndagen efter trefaldighet

Mässa i mässan
Idag ersätts de sjungna momenten i gudstjänsten av Den nicaraguanska bondemässan, som framförs av Brännkyrka kyrkokör och instrumentalister under ledning av Helena Holmlund. Den nicaraguanska bondemässan skrevs av folksångaren Carlos Mejía Godoy på 1970-talet, och är intimt förknippad med kampen mot dåvarande diktatorn Somoza. Kort efter uruppförandet 1975 förbjöds den, och mässan spreds i det fördolda fram till diktaturens fall 1979. Idag är den spridd över hela världen och fortsätter ge människor hopp om en rättvis värld.

Präst i gudstjänsten är Sandra Vallin.

Den nicaraguanska bondemässan ges även i mässan i Vårfrukyrkan 13 oktober kl. 11.00

Vecka 44

  • tisdag
  • 29 okt
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 29 okt 08:30

  • onsdag
  • 30 okt
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Sinnesromässa

onsdag 30 okt 18:00

Välkommen till en enkel kvällsgudstjänst. Präst är Sandra Vallin och husbandet Cecilia Q. Öhrwall, sång, och Esbjörn Öhrwall, gitarr, står för musiken tillsammans med kantor Robin Spurrier.

  • fredag
  • 01 Nov
  • 18:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Allhelgonaandakt

fredag 01 Nov 18:00

Gustav Frosteblad, Markus Melin

  • lördag
  • 02 Nov
  • 09:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Övrigt

Allhelgonaöppet i Brännkyrka kyrka

lördag 02 Nov 09:00

Brännkyrka kyrka är öppen för ljuständning och enskild andakt mellan 9.00 och 20.00. Högmässa firas kl. 11.00. Musik- och minnesgudstjänst firas kl. 18.00.

  • lördag
  • 02 Nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

lördag 02 Nov 11:00

Alla helgons dag

Gustav Frosteblad, Markus Melin

  • lördag
  • 02 Nov
  • 18:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Musik

Musik- och minnesgudstjänst

lördag 02 Nov 18:00

Brännkyrka Motettkör, Robert Zelizi, Emelie Spjut

  • söndag
  • 03 Nov
  • 09:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Övrigt

Allhelgonaöppet i Brännkyrka kyrka

söndag 03 Nov 09:00

Brännkyrka kyrka är öppen för ljuständning och enskild andakt mellan 9.00 och 15.00. Högmässa firas kl. 11.00.

  • söndag
  • 03 Nov
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa i allhelgonatid

söndag 03 Nov 11:00

Söndagen efter Alla helgons dag

Cecilia de Mendonca, Robert Zelizi, kören Tonträffen

  • söndag
  • 03 Nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 03 Nov 11:00

Söndagen efter Alla helgons dag

Sandra Vallin, Markus Melin

Vecka 45

  • tisdag
  • 05 Nov
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 05 Nov 08:30

  • onsdag
  • 06 Nov
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 06 Nov 12:00

Ulf Philipsson m fl

12.30 sopplunch 30:–

  • onsdag
  • 06 Nov
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Kvällsmässa

onsdag 06 Nov 18:00

Cecilia de Mendonca, Robin Spurrier, Vårfrukören

  • söndag
  • 10 Nov
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 10 Nov 11:00

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

Tore Skytén, Robert Zelizi, kören Tonträffen

  • söndag
  • 10 Nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 10 Nov 11:00

Tjugoförsta söndagen efter trefaldighet

Helena Holmlund, Markus Melin, barnkören Änglasången, Brännkyrka mellanstadiekör, Brännkyrka ungdomskör, orgelelever

Vecka 46

  • tisdag
  • 12 Nov
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 12 Nov 08:30

  • onsdag
  • 13 Nov
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Kvällsmässa

onsdag 13 Nov 18:00

Emelia Spjut, Gustav Frosteblad, Lovisa Oscarson, Robin Spurrier, ungdomar från Gr8n

  • söndag
  • 17 Nov
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 17 Nov 11:00

Söndagen före Domssöndagen

Emelie Spjut, Helena Holmlund, Brännkyrka kyrkokör

  • söndag
  • 17 Nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 17 Nov 11:00

Söndagen före Domssöndagen

Gustav Frosteblad, Robin Spurrier

Vecka 47

  • tisdag
  • 19 Nov
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 19 Nov 08:30

  • onsdag
  • 20 Nov
  • 12:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Lunchmässa

onsdag 20 Nov 12:00

Emelie Spjut, Ulf Philipsson

12.30 sopplunch 30:–

  • onsdag
  • 20 Nov
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Kvällsmässa

onsdag 20 Nov 18:00

Gustav Frosteblad, Robin Spurrier

  • söndag
  • 24 Nov
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 24 Nov 11:00

Domssöndagen

Tore Skytén, Markus Melin

  • söndag
  • 24 Nov
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 24 Nov 11:00

Domssöndagen

Robert Zelizi, Brännkyrka Motettkör, m fl

Vecka 48

  • tisdag
  • 26 Nov
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 26 Nov 08:30

  • onsdag
  • 27 Nov
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Sinnesromässa

onsdag 27 Nov 18:00

Välkommen till en enkel kvällsgudstjänst. Präst är Nicklas Fredlund och husbandet Cecilia Q. Öhrwall, sång, och Esbjörn Öhrwall, gitarr, står för musiken tillsammans med kantor Robin Spurrier.

  • söndag
  • 01 Dec
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 01 Dec 11:00

Första advent

Gustav Frosteblad, Emelie Spjut, Robert Zelizi, Brännkyrka Motettkör

  • söndag
  • 01 Dec
  • 11:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Högmässa

söndag 01 Dec 11:00

Första advent

Cecilia de Mendonca, Robin Spurrier, barnkören Tonfiskarna, Vårfrukören, Brännkyrka Vokalensemble, Kjell Johansson, kornett, Elin Molin, valthorn, André Törnfeldt, trombon

Vecka 50

  • tisdag
  • 10 Dec
  • 18:00
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst, Musik

Luciagudstjänst

tisdag 10 Dec 18:00

  • onsdag
  • 11 Dec
  • 18:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst, Musik

Luciagudstjänst

onsdag 11 Dec 18:00

Barnkören Tonfiskarna under ledning av Robin Spurrier, Nicklas Fredlund

Vecka 51

  • tisdag
  • 17 Dec
  • 08:30
  • Brännkyrka kyrka/Gudstjänst

Musikandakt

tisdag 17 Dec 08:30

  • söndag
  • 22 Dec
  • 11:00
  • Vårfrukyrkan/Gudstjänst

Mässa

söndag 22 Dec 11:00

Fjärde advent

Tore Skytén, Robin Spurrier

Laddar...